+421 948 263 918

často kladené otázky


Z čoho sú eko vrecká vyrobené? Čo je to PLA? A prečo spomínate kukuricu?
Eko vrecká sú utkané z polylaktidu - textilného vlákna vyrobeného z kyseliny polymliečnej (PLA, z angl. PolyLactid Acid). Základnou a jedinou surovinou na výrobu PLA je rastlinná biomasa, pri našich vreckách ide konkrétne o kukuricu (preto tá kukurica :)). Z kukurice sa získava kukuričný škrob, ktorý sa ďalej vystavuje vysokým teplotám a prostredníctvom izolácie sa z neho získava glukóza. Následným kvasením je glukóza upravená na kyselinu mliečnu, neskôr kyselinu polymliečnu, ktorá tvorí základ PLA. Ďalším krokom je spracovanie na polylaktidové vlákna, z ktorých sa tká materiál, ktorý slúži na výrobu eko vrecúšok.


V čom sú eko vrecká z kukurice iné ako ostatné produkty na trhu?
Výnimočnosť našich eko vreciek je práve v materiálovom zložení. Kým ostatné vrecká sú vyrobené z bavlny či polyesteru, naše eko vrecká vyrábame z PLA. Sú čisto prírodného pôvodu a najmä - sú kompostovateľné. To znamená, že keď vám po opakovaných nákupoch doslúžia, na rozdiel od plastových sáčkov sa vrátia späť do prírody, takže nepredstavujú ekologickú záťaž a stávajú sa základom pre ďalšie pestovanie plodín za akýmkoľvek účelom, napríklad sa z nich môžu opäť vyrobiť ďalšie eko vrecúška. Aj preto sa radia medzi produkty z obnoviteľných a trvalo udržateľných zdrojov.  Sú šité priamo na Slovensku, takže ich kúpou podporujete domáci trh. Navyše sú priehľadné a ľahké, a tak je nakupovanie s nimi celkom jednoduché. Predávajú sa v praktickom balení - v bavlnenom vrecúšku, čím sme sa snažili vám uľahčiť ich skladovanie a mysleli sme aj na praktickosť "hodím do kabelky" (prepáčte páni =)).


Musia sa pred prvým použitím oprať?
Nie nemusia. Materiál, z ktorého sú vyrobené je určený na priamy styk s potravinami, takže nie je potrebné ich na prvý nákup nijako špeciálne pripraviť.


Dajú sa prať/sušiť/žehliť?
Eko vrecúška môžete oprať - avšak len ručne a vo vlažnej vode do 30°. Odporúčame používať len šetrné pracie prostriedky, alebo vrecko jednoducho len opláchnuť pod čistou vodou. Keďže samotný materiál je citlivý na vyššie teploty, nie je možné ho sušiť v sušičke ani žehliť, bieliť, či inak chemicky čistiť.


Dajú sa eko vrecúška zmrazovať alebo uchovávať v chladničke? 
Áno, chlad vrecúškam neuškodí, dokonca ani mráz, pokojne si v nich môžete zmraziť ovocie či zeleninu. Materiál je však priedušný, takže dlhý pobyt v mrazničke môže spôsobiť vysušenie potravín.


Môžem v eko vrecku skladovať nákup, ktorý si prinesiem domov?
V eko vreckách možno skladovať ovocie, zeleninu, či bylinky. Môžte ich dať pokojne aj do chladničky - materiál je priedušný, takže nehrozí, že by sa v ňom udržiavala vlhkosť a potraviny by napadli plesne. Na druhej strane nie je vhodné vo vreckách nechávať pečivo, nakoľko priedušnosť materiálu prispieva k vysušeniu pekárenských výrobkov (môžete si však pomôcť uskladnením eko vrecúška s pečivom v chlebníku prípadne rúre na pečenie, kde je priestor uzavretý).


Eko vrecúška mi už doslúžili a chcem ich ekologicky zrecyklovať - čo ak v mojej blízkosti nie sú k dispozícii hnedé recyklačné koše? Môžem vrecká hodiť do domáceho kompostu?
PLA sa najviac darí recyklovať v priemyselnej kompostárni, kde sú podmienky na rozklad materiálu priamo nastavené na ideálne hodnoty a materiál sa rozloží v rámci niekoľkých týždňov (na odštartovanie procesu rozkladu musia byť splnené podmienky 50°C a 80% vlhkosti po určitú dobu). Pri domácom kompostéri nevieme zaručiť dĺžku trvania rozkladu (najmä v zimnom období), nakoľko podmienky jednotlivých kompostérov sa môžu výrazne líšiť. Tiež prosím nezabudnite odstrániť z eko vrecka stuhu predtým, ako ho odovzdáte do hnedého kontajnera - nie je vyrobená zo 100% bavlny!